Príroda a jej detaily


História a súčasnosť prírodovedných zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach

16.06.2009 08:21


História   a  súčasnosť  prírodovedných  zbierok  Východoslovenského  múzea  v Košiciach

 

Predchodcom dnešného Východoslovenského múzea bol Hornouhorský muzeálny spolok založený v roku 1872. Od počiatku bola súčasťou jeho aktivít aj činnosť v prírodovednej oblasti. Už za prvé dva roky svojho pôsobenia vlastnil muzeálny spolok 8 735 zbierkových predmetov prírodovedného charakteru. Základ  zbierok tvorili hlavne ulíty a lastúry morských mäkkýšov, horniny a minerály, ktoré boli získané darom. Prvými kustódmi prírodovedných zbierok boli Michal Kaplarcsik (1872-1874), Ödon Szekeres (1877- 1895) a Béla Repaszky (1895-1899).

Počet prírodovedných predmetov v zbierkach v nasledujúcich rokoch mierne narastal a tak napr. v  roku 1876 vlastnil už spolok 9011 zbierkových predmetov prírodovedného charakteru.  Z toho  bolo 248 kusov preparátov vtákov a cicavcov, 95 kusov morských rastlín,

6 515  morských ulít a 2 135 kusov minerálov a hornín. V ďalších rokoch však počet prírastkov klesal. Nové zbierkové predmety tvorili už iba dary priaznivcov múzea. Do roku 1903 boli prírodovedné zbierky inštalované v účelovej budove múzea na Námestí Maratóna mieru, ale  v rokoch 1909 -1910  už boli úplne zlikvidované. Veľká časť bola rozdaná miestnym školám v roku 1911 ako učebné pomôcky pre potreby výučby. Z pôvodných prírodovedných zbierok sa dnes v múzeu nachádza  iba niekoľko ulít morských mäkkýšov.

Medzníkom v ďalších dejinách múzea bol rok 1955. Múzeum potvrdilo svoj vlastivedný charakter a došlo k revitalizácii prírodovednej činnosti  a nanovo sa začali budovať prírodovedné zbierky.

V roku 1956 bolo založené zoologické oddelenie, v roku 1958 geologické, v roku 1967 paleontologické a v roku 1988 vzniklo botanické oddelenie.

Zoologické zbierky uchovávajú materiálne doklady najmä o biomorfologickej variabilite suchozemských stavovcov východoslovenského regiónu. Meradlom vedeckej hodnoty zbierok sú doklady o nových hniezdeniach vtáčich druhov a doklady o prvom výskyte druhov stavovcov na sledovanom území. V zoologických zbierkach sú bohato zastúpené aj skupiny bezstavovcov. Cennú vedeckú hodnotu má osteologický materiál. Prevažná časť zbierok bola získaná vlastným zberom, ale v priebehu rokov sa získali zbierky aj kúpou resp. darom  od zberateľov a poľovníkov. Za posledných päť rokov sa do prírodovedných zbierok získali rôzne kolekcie, ktoré rozširujú hlavne fond bezstavovcov.

Založením samostatného geologického oddelenia sa začali nanovo budovať geologické zbierky. Oddelenie sa orientovalo hlavne na dokumentáciu nerastných surovín vo východoslovenskom regióne. Veľmi cenné sú kolekcie drahých a ozdobných kameňov.

Paleontologický a petrologický zbierkový fond bol významnou mierou rozšírený hlavne vlastným zberom  a darmi od zberateľov a priateľov múzea doma i v zahraničí.

Činnosť botanického oddelenia je zameraná hlavne na floristický výskum východného Slovenska a s tým súvisí aj zber botanického dokumentačného materiálu pre herbár múzea.

Samozrejme, že prírodovedné zbierkové fondy sa rozširujú a kompletizujú hlavne prácou v  teréne a vlastným zberom pracovníkov oddelení.

V doterajšej histórii múzea boli geologické, zoologické a botanické zbierky stálou súčasťou jeho expozičnej činnosti.

Bohatý prírodovedný zbierkový fond slúžil a slúži dodnes  žiakom a študentom základných, stredných a vysokých škôl pri štúdiu prírodovedne zameraných disciplín.

—————

Späť